Altın Fiyatı Nasıl Hesaplanır Cevabı

altın fiyatı

Altın fiyatı nasıl belirleniyor, altın fiyatı nasıl hesaplanır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Altın fiyatı nedir diye merak edenler yazımızdaki önemli detayları öğrenerek altın fiyatlarının ne yönlü hareket edebileceğini tahmin edebilecekler.

Öncelikle bilmemiz gereken en temel husus; tüm Dünya’da altının fiyatını uluslararası piyasadaki Ons fiyatı ile ülke kuru belirler. Bunu basit bir örnekle izah etmek gerekirse; 1 onsu 1800 $ ve 1 doları 7,50 tl varsayalım. Uluslararası piyasada 1 ons, 31.10 gram olarak kabul edilir. Yani 31.10 gram altın 1800 $ ise 1 gram altın yaklaşık 57.87 $ olur. Çıkan bu rakamı da dolar kuruyla yani 7,50 ile çarptığımızda 434.02 tl gram altın fiyatını bulmuş oluruz. Belirtilen ons fiyatı ve dolar kuru sadece örnek amaçlı yazılmış olup güncel rakamlara bakarak bu hesaplamayı yaptığınızda anlık gram altın fiyatını kolaylıkla bulmuş olursunuz. Gördüğünüz ons fiyatı ve dolar kurunun altın fiyatını doğrudan etkiliyor.

  • Altının ons fiyatı artarken, Dolar kuru tl karşısında sabit kalırsa 1 gram altın fiyatı artar.
  • Altının ons fiyatı sabit kalırken, Dolar kuru tl karşısında artarsa 1 gram altın fiyatı artar.
  • Altının ons fiyatı sabit kalırken, Dolar kuru tl karşısında azalırsa 1 gram altın fiyatı azalır.
  • Altının ons fiyatı azalırken, Dolar kuru tl karşısında sabit kalırsa 1 gram altın fiyatı azalır.
  • Altının ons fiyatı sabit kalırken, Dolar kuru tl karşısında sabit kalırsa 1 gram altının fiyatı da sabit kalır.
  • Altının ons fiyatı artarken, Dolar kuru tl karşısında artarsa 1 gram altın fiyatı çok daha fazla artar.
  • Altının ons fiyatı azalırken, Dolar kuru tl karşısında düşüşte ise 1 gram altın fiyatı çok daha fazla düşer.

Gram altından sonra sıra diğer altın çeşitlerini ve nasıl hesaplandıklarını inceleyelim.

Çeyrek altın; 22 ayar üretilir ve yaklaşık 1,75 gramdır. Standart bir çeyrek altın çapı 1,8cm’dir ve yaklaşık 1,60 gram has altın olarak hesaplanır. Fiyatı bunlara göre belirlenir ve üzerine işçilik bedeli eklenerek satılır. Ülkemizde hem yatırım amaçlı hem de hediye olarak kullanılan altın türüdür.

Yarım altın; çeyrek altında olduğu gibi 22 ayar üretilir ve yaklaşık 3,50 gramdır. Standart bir yarım altın çapı 2,2 cm olup yaklaşık 3,20 gram has altın olarak hesaplanır.

Tam altın (ziynet altın) 22 ayar üretilir ve yaklaşık 7,00 gramdır. Standart bi tam altın çapı 3 cm olup yaklaşık 6,42 gram has altın olarak hesaplanır.

Cumhuriyet altın (Ata altın) 22 ayar üretilir ve yaklaşık 7,20 gramdır. Has altın olarak karşılığı 6,60 gramdır. Cumhuriyet altınları, sikke ve ziynet olmak üzere iki grupta, beşlik, ikibuçukluk, birlik, yarımlık ve çeyreklik olmak üzere beşer çeşitten toplam 10 farklı çap ve ağırlıkta üretilmektedir. Halk arasında Ata Lira olarak tabir edilen altın, Cumhuriyet altın sikkelerinin beş türünden biri olan 7,216 gram birlik sikke altındır.

Gremse Altın (2,5’luk) 10 adet çeyrek altın ya da 5 adet yarım altına eşittir.

Reşat altın ; Sultan 5. Mehmet Reşat adına basılmış Osmanlı altınıdır. Piyasada bulmak bazen zordur bu sebeple Cumhuriyet altınından biraz daha değerlidir. Piyasada alım-satımı yapılarak Cumhuriyet altını ile aynı işlemi görür. Yaklaşık 7,2 gram ve 22 ayardır. Reşat döneminde (Hicri 1327) basılmıştır.

Hamit altın ; Sultan II. Abdülhamid adına basılan Osmanlı dönemi parası ve ziynet eşyasıdır. Orjinalleri Reşat altını ile birlikte antik değere de sahiptir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here