Kuyumcukent Takı Üretiminin Kalbi

kuyumcukent

Kuyumcukent Takı üretiminin kalbi olma konusunda neden büyük bir öneme sahip olduğu ve kompleks hakkındaki bilgileri yazımızda sizlere anlatmaya çalışıyoruz.

Kuyumcukent İstanbul Yenibosna’da yer alan ve içerisinde bir çok takı üreticisinin olduğu devasa bir kompleks konumundadır. 2 ayrı bloktan oluşan kuyumcukent bugün Türkiye’nin takı üretimi konusunda çok önemli bir konuma sahiptir. İçerisinde binin üzerinde atölye ve fabrika ölçeğinde 7 işletme bulunan kompleks yaklaşık 20 bin çalışan barındırıyor. Yıllık 600 ton altın işleme kapasitesine sahip olan Kuyumcukent, günde ortalama 20 bin ziyaretçiye, güvenli ve konforlu alışveriş imkânı sunuyor.

Böylesi önemli bir kompleksin yapılış aşamasındaki en önemli faktör kuyum sektörünün altyapısındaki eksikliklerin giderilmesi ve iyileştirilmesi olarak karşımıza çıkmaktadır. 2005 yılında yapımı tamamlanan kuyumcukent öncesinde takı üreticileri kapalı çarşıda yer almaktaydı fakat buradaki en önemli eksiklik hem altyapının yetersiz oluşu hem de bu bölgede bulunan mimari yapıların çok eski oluşuydu. Bu amaçla takı üretimi yapan firmaları tek çatı altında toplamak amacı ile bugün ki kompleksin yapımına karar verildi.

Kompleks 2 ana bloktan oluşmaktadır. Bunlar üretimin kalbi olan Atölye Bloğu ve değerli takı ve mücevherlerin satıldığı Avm Blok olarak adlandırılmaktadır.

  • Kuyumcukent Atölye Blok

2 bodrum 1 zemin ve 5 normal katlı bir yapı olan atölye blok içerisinde dünyaca tanınan ünlü markaların da yer aldığı çeşitli büyüklükteki üretim departmanları yer almaktadır. Bu blok içerisinde ayrıca Türkiye’nin en önemli altın rafinelerinin de ana şubeleri vardır. Üretim söz konusu olunca blok içerisindeki altyapı da buna göre tasarlanmış ve üretim yapmaya uygun bir hale getirilmiştir. İçerisinde sadece üretim departmanları olmayıp döviz büroları, restoran ve cafeler, ve takı sektörüne tedarik sağlayan firmalar da yer almaktadır.

  • Kuyumcukent AVM Blok

Kuyumcukent kompleksinin 2 ana blok kısmından bir diğeri de AVM bloktur. İçerisinde çeşitli markaların satış mağazaları bulunan bu blok içerisinde ayrıca yerli ve yabancı kuyumcu firmalarının da ofisleri bulunmaktadır. İçerisinde ayrıca 1 adet düğün salonu da yer almaktadır.

Bizleri takip ederek takı ve değerli madenler hakkında bilgi almaya devam edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here