Altın Takı Temizliği İçin Pratik Yöntemler

altın takı temizliği

Altın takı temizliği başlıklı bu yazımızda günlük olarak kullandığınız altın takılarınızı evde kendi uğraşlarınızla nasıl temizleyebileceğiniz konusunda sizlere bazı bilgiler vermek istiyoruz.

Özellikle kadınların günlük hayatlarında sıkça kullandığı aksesuarlardan olan altın takılarda zamanla renkte kararma ya da lekelenmeler görülmesi muhtemelen sorunlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kararmaları gidermek için kuyumcuya gitmek yerine evde uygulayabileceğiniz bazı pratik yöntemler de bulunmaktadır. Bu yöntemler ile altın takı temizliği konusunda hem zaman hem de maddi tasarruf sağlayabilirsiniz. Altın takı temizliği konusunda kullanılabilecek yöntemlerden bazıları şu şekildedir;

  • Bulaşık Deterjanı Kullanarak Temizleme

Bir kase ya da benzeri kap alarak içerisine çok sıcak olmayan fakat ılık olan su dökün. Sıcak su kullanmanızı istemememizde sebep sıcak su özellikle taşlı olan ürünlerde taşların düşmesine sebep olabilir. Taşlı altın takılarda kullanılan taşlar genellikle yapıştırma tekniği ile takıldığı için sıcak su bu yapışkanın özelliğini yitirmesine sebep olabilir. Kullanacağınız suyun altın temizliği konusunda daha etkili sonuçlar alabilmeniz açısından sodyumsuz maden suyu ya da karbonatlı su olmasını tercih edebilirsiniz. Suyun içerisine birkaç damla sıvı bulaşık deterjanı ekleyin.

Hazırlamış olduğunuz suyun içine takınızı bırakın ve yaklaşık 15 dakika içerisinde kalmasını sağlayın. Bu süre sonrasında suyun içindeki her bir takıyı tek tek çıkarın ve yumuşak uçlu bir fırça ile takınızı dikkatli ve hafifçe fırçalayın. Taşlı ürünleri temizlerken taşların düşmemesi için bu takıları fırçalamak yerine yumuşak bir bezle silebilirsiniz.

Ürününüzü fırçaladıktan sonra takınızı akan bir suyun altında bir süre bekleterek içindeki deterjanlı suyun gitmesini sağlayın. Sonrasında takınızı yumuşak bir cila bezi ya da ipek kumaşlı bir bez ile nazikçe silerek kuru bir havlu üzerine kuruması için bırakın. Aradaki farkı göreceksiniz.

  • Tuz ile Temizleme

Altın takı temizleme yöntemlerinden bir diğeri de tuz ile temizlemedir. Tuz ile temizlemek için bir kabın içini alüminyum folyo ile kaplayın ve kabın içine iki yemek kaşığı tuz ve su ekleyin. 5 dakika boyunca kaynatın ve sonrasında takılarınızı içinden tek tek çıkartın. Kuru ve yumuşak bir bezle takınızı sildikten sonra takınızın parladığını görebilirsiniz.

  • Amonyak ile Temizleme

Altın takı temizle yöntemlerin biri de amonyak ile temizlemedir fakat bu yöntemi çok sık kullanmamanızı tavsiye ederiz. Bunun nedeni amonyağın kimyasal olarak yakıcı bir özelliğinin olmasıdır. Çok sık kullanmanız takınızda aşınmalara yol açabilir.

6 ölçek suya 1 ölçek amonyak ekleyin ve karıştırın. Bu yöntemi kullanırken cildinizde oluşabilecek tahrişleri önlemek için eldiven kullanmayı unutmayın.

Takılarınızı bu karışım içerisinde maksimum 1 dakika beklettikten sonra hızlı bir şekilde takınızı tel süzgeç kullanarak alın. Tel süzgeç içerisindeki takınızı iyice durulandığından emin olmak için akan suyun altında bir müddet bekletin. Takınızın düşüp kaybolmaması adına suyun giderini takının geçemeyeceği şekilde kapatmayı unutmayın.

Durulama işlemi bittikten sonra takınızı yumuşak bir bez ya da parlatma bezleri ile iyice silin ve kuruması için bir havlunun üzerine birbirine temas etmeyecek şekilde bırakın.

ÖNEMLİ

Altın takılarınızı çizilmeye ya da yıpranmaya karşı korumak için her birini ayrı ayrı muhafaza edin. Eğer mümkünse her birini ayrı kumaş çantasında tutmaya özen gösterin.

TEILEN
Önceki İçerikKuyumcukent Nerede Nasıl Gidilir?
Sonraki İçerikExxen hakkında
Takı dünyamız ekibi kuyumculuk sektöründe uzun zamandır çalışan ve çeşitli çalışmalar içerisinde yer almış olan alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.Takı dünyamız ekibi olarak takı ve değerli madenler hakkında her şeyi sizlere sunmaya çalışıyoruz. Sektörün bilinmeyenlerini, bilmeniz gerekenleri ve takı konusunda size yardımcı olabilecek faydalı bilgilerle sizleri bilgilendirmeye çalışıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here