Altın takıların bakımları

altin-takilarin-bakimlari

Altın takıların bakımları: altın takılar, özellikle kadınların sık sık tercih ettiği takı çeşitleri arasında yer almaktadır. Altın parlak sarı bir renge sahip olması, asitlere karşı dayanıklı olması, kolay işlenebilmesi ve doğada serbest bir şekilde bulunabilmesi gibi özellikler altının yoğun bir şekilde tercih edilmesini sağlamaktadır. Bu doğrultuda insanların ilkçağlardan beri altına karşı ilgi duyduğunu ifade edebiliriz. Altın takı kullanmayı tercih edenler altın takıların bakımları hakkında da bilgi sahibi olmak isterler.

Durum böyle olunca altın takıların bakımı ile ilgili çeşitli detaylara da dikkat etmek gerekmektedir. Bu noktada altın kullanılarak üretilen takının bakımını yapmadan önce diğer mücevher bakım tüyolarına göz atmış olduysanız daha etkili olabilir.

Mesela pırlanta bakımı, inci aksesuar bakımı gibi konular ile ilgili bilgi sahibi olmanız altınlarınızı çok daha iyi bir şekilde koruyabilmenizi sağlamaktadır.

Altın takının üzerinde herhangi bir kir ya da yağ birikimi bulunmuyorsa herhangi bir kuyumcudan temin edebileceğiniz mücevher parlatıcıyı kullanabilirsiniz. Bu parlatıcıyı yumuşak bir bez yardımı ile altın takınıza uygulayabilir ve takınızın parlamasını sağlayabilirsiniz.

Ancak bu işlemi düzenli bir şekilde altın takıların bakımlarını yapmanız gerekli. Böylece düzenli olarak gerçekleştirdiğiniz silme işlemi sonucunda takılarınızın daha parlak bir hale geleceğini bilmeniz gerekir. Ve kullanabileceğiniz bir diğer yöntemler,

altin-takilarin-bakimlari

 

Bulaşık deterjanı ile parlatma:

Bulaşık deterjanı ile de altın takılarınızı parlatabilirsiniz. Yapılması gerekenler şu şekilde: Bir kapta su kaynatın. Su kaynamaya başladığında içine bulaşık deterjanı dökün ve birkaç dakika karıştırın. Kaynamış suya altın takılarınızı bırakın ve su ılınana kadar bekletin.

Daha sonra altın takılarınızı çıkarıp bir yumuşak bir diş fırçası ile temizlemeye başlayın. İşlemlerin ardından takılarınızı durulayın ve yumuşak bir bezle kurulayın.

Karbonat ile temizleme:

Karbonat kullanarak altın takılarınızın temizliği için yapılması gerekenler, bir kaba yarım su bardağı su ve bir yemek kaşığı karbonat koyun. Yumuşak uçlu bir diş fırçasını karışıma batırın. Diş fırçası ile hafifçe altın takılarınızı ovun. İşlem tamamlandıktan sonra ılık su ile altın takılarınızı durulayın ve yumuşak bir bezle kurulayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here