Altın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

altın alırken dikkat

Birçoğumuz kişisel kullanım, hediye ya da yatırım amaçlı altın takılar alırız fakat aldığımız altın takının gerçekten altın mı ya da gerçekten aldığımız ayarda olup olmadığını pek anlayamayız. Altın takı satışında Türkiye’de özellikle Avrupa ülkelerinin aksine devlet tarafından oluşturulmuş değerli madenlerden üretilen takılarda ayar kontrol ve onay kurumu olmadığı için istismara açık bir durum bulunmaktadır. Yatırım amaçlı ya da hediye olarak altın bir takı alırken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Bu yazımızda Takidünyamız ekibi olarak sizlere altın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda bazı ipuçları vermek istiyoruz;

  • Öncelikle altın takı alırken mutlaka güvendiğiniz ve tanıdığınız bir kuyumcudan almayı tercih ediniz. Zira aldığınız altın gerçek altın olmayabilir ya da ayarı ile oynanmış bir diğer deyişle ayarı düşürülmüş altın olması ihtimal dahilindedir.
  • Aldığınız takının üzerinde mutlaka ürünün ayarını belirten damga ve üretici firmanın resmi logosunun olmasına dikkat ediniz. 8 ayar bir takı için üzerinde “8K” ya da “333” ibaresinin olması zorunludur. Bu ibareler 14 ayar için “14K” ya da “585”, 18 ayar için “18K” ya da “750”, 21 ayar için “21K” ya da “875” ve 22 ayar için “22K” ya da “916” ibarelerinden oluşmaktadır.
  • Aldığınız takının mutlaka faturasını satıcı firma ya da şahıstan talep ediniz. Bu fatura sizin resmi olarak o firmadan ilgili ürünü aldığınızın birinci resmi belgesidir.
  • Takı olarak altın aldığınızda TSE belgesinin olmasına dikkat ediniz.
  • Aldığınız takının gram, ayar ve işçilik bilgilerini mutlaka bir yere not ediniz. Bu bilgiler sizin ileride satmayı düşündüğünüzde ne kadar bir kaybınız olduğu konusunda bir önbilgi verecektir.
  • Yatırım amaçlı alacağınız altınlarda işçiliği daha düşük olan yüksek ayar altın almayı tercih edin. Genellikle altın bir üründe ayar yükseldikçe işçilik maliyeti düşecektir.
  • Taşlı bir altın takı alıyorsanız aldığınızda takıyı satmayı düşündüğünüzde içerisindeki taş miktarının hesaplanmayacağını taş miktarının altın ağırlığı içerisinden düşürüleceğini unutmayın

Bir sonraki yazımızda altın ayar fiyatı hesaplama konusunda detaylı bir yazı yazarak sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz. Bizleri takip etmeye devam edin.

TEILEN
Önceki İçerikALTIN AYARI NEDİR?
Sonraki İçerikTAKI FUARLARI ARASINDA EN POPÜLER OLANLAR
Takı dünyamız ekibi kuyumculuk sektöründe uzun zamandır çalışan ve çeşitli çalışmalar içerisinde yer almış olan alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.Takı dünyamız ekibi olarak takı ve değerli madenler hakkında her şeyi sizlere sunmaya çalışıyoruz. Sektörün bilinmeyenlerini, bilmeniz gerekenleri ve takı konusunda size yardımcı olabilecek faydalı bilgilerle sizleri bilgilendirmeye çalışıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here